Edycje festiwalu
IX edycjaVIII edycjaVII edycjaVI edycjaV edycjaIV edycjaIII edycjaII edycjaXIII edycjaXII edycjaXI edycjaX edycjaI edycja

Aktualności

Inauguracyjne spotkanie z Beethovenem

Inauguracyjne spotkanie z Beethovenem

3 sierpnia Koncert inauguracyjny IV Międzynarodowego Festiwalu Sopot Classic przeszedł do historii wśród gromkich owacji na stojąco, na długo jeszcze niosących się po zakątkach Opery Leśnej.

Sopot Classic 2014 I-53 mały

To już IV edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sopot Classic, który – jak to określiła, podczas uroczystego otwarcia festiwalu pani Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Hanna Zych-Cisoń – już na stałe wpisał się w sopocki i trójmiejski krajobraz. Koncert inauguracyjny w całości został poświęcony twórczości największego z klasyków – Ludwiga van Beethovena.

Integralną częścią każdego pierwszego festiwalowego koncertu jest narracja przedstawiająca nieencyklopedyczne, znane jedynie biografom, fakty z życia twórcy. W tym roku rzeczoną narrację poprowadził uznany warszawski aktor Krzysztof Gosztyła, znakomicie wcielając się w postać Beethovena – zamyślonego, pochylającego się nad swoimi dziełami i życiorysem, mówiącego o kierujących jego piórem uczuciach, bolejącego nad postępującą głuchotą i nieodwracalnie ogarniającą go ciszą. To szczególne zatem spotkanie z kompozytorem w Sopocie, pozwoliło przybliżyć publice ludzki wymiar tworzenia, jakim jest osobowość twórcy. Kilkutysięczna publiczność miała okazję usłyszeć fragmenty mistrzowskich symfonii, koncert skrzypcowy D-dur, a także koncert fortepianowy nr 5 Es-dur Cesarski. Ciekawostką dla melomanów było rzadko grywane dzieło pt. Zwycięstwo Wellingtona, wykonaniu którego towarzyszył spektakularny pokaz musztry i armatnie salwy. Program koncertu był zamysłem maestro Wojciecha Rajskiego – Dyrektora Artystycznego i założyciela Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, a ten kanon klasyki w wykonaniu sopockich artystów zabrzmiał ożywczo i lekko.
Wszyscy czekaliśmy na wieńczący koncertowy wieczór słynny Finał IX Symfonii d-moll – ostatniej ukończonej symfonii Beethovena, szerszemu gronu znanej za sprawą finałowej kantaty do słów poematu Friedricha von Schillera Oda do radości. Premiera tej wielkiej kompozycji Beethovena miała miejsce 7 maja 1824 roku w Wiedniu. Kompozytor, który z powodu całkowitej głuchoty nie był już w stanie dyrygować swoim dziełem, stał podczas koncertu za plecami dyrygenta, tyłem do publiczności. Nie mógł zatem zauważyć burzliwych owacji po zakończeniu utworu. Podeszła do niego wówczas jedna ze śpiewaczek i odwróciła go w stronę zachwyconych słuchaczy. Na widok żywiołowej reakcji Beethoven bardzo się wzruszył. Tymczasem w Operze Leśnej wzruszającą była również reakcja publiczności, która nuciła polski przekład Ody wraz z solistami i chórem śpiewającymi oryginalny tekst. Trzeba przyznać, że koncert został zorganizowany z wielkim rozmachem – na scenie obok orkiestry Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot oraz śpiewaków Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis stanęli soliści z Polski (Agnieszka Rehlis – mezzosopran, Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce), Niemiec (Matthias Kirschnereit – fortepian), Kuwejtu (Tareq Nazmi – bas), Chile (Carolina Ullrich – sopran) i Meksyku (Emilio Pons – tenor).
Beethoven powiedział – to co z serca, niech znowu do serc powraca. Festiwal Sopot Classic to impreza tworzona z sercem i z zaangażowaniem, wobec czego żywimy nadzieję, że słuchacze nie raz jeszcze powrócą do Sopotu, by uczestniczyć w tym wyjątkowym, zapadającym w pamięć wydarzeniu.

Szczególne podziękowania składamy pani Ludwice Topp-Zawistowskiej, autorce scenariusza zaprezentowanej narracji.