Poprzednie edycje
IX edycjaVIII edycjaVII edycjaVI edycjaV edycjaIV edycjaIII edycjaII edycjaXII edycjaXI edycjaX edycjaI edycja

Wydarzenie

RAGTIME Masecki/Rogiewicz
03
Lipca
2023

RAGTIME Masecki/Rogiewicz

Marcin Masecki to jeden z najbardziej fascynujących muzyków na Polskiej scenie. Z równą pasją oddaje się muzyce klasycznej jak i rozrywkowej, a zamazywanie granic między gatunkami stało się jego znakiem rozpoznawczym.

Kiedy miał 8 lat rodzice zabrali go do Disneylandu. Tam, bardziej niż wszelkie rollercostery czy domy strachów, zafascynował go bar westernowy, a konkretnie pianista grający ragtime na białym pianinie. Nie można go było odciągnąć. Wtedy właśnie zakochał się w instrumencie. Po powrocie do domu zaczął godzinami grać, próbując naśladować pianistę z baru. Dość szybko zaczął się rozwijać i interesować innymi epokami w muzyce, od Bacha po Keitha Jarretta, ale miłość do ragtime’u pozostała.

Jako dorosły muzyk ragtime’y grywał tylko w sytuacjach prytwatnych, dla znajomych, na imprezach. W końcu pewien znajomy wyperswadowal mu, że jest to muzyka w której jest najbardziej autentyczny i żeby czym prędzej wydał płytę. Tak też się stało. W 2018 Masecki zaprosił do studia Jerzego Rogiewicza, wirtuoza perkusji z którym grał od lat. Wspólnie nagrali płytę poświęconą ukachanemu stylowi, ale przefiltrowaną przez własną, współczesną wrażliwość. Nie jest to więc odtwarzanie muzyki sprzed 100 lat. Jest to nowoczesna i zaktualizowana forma naszego wspólnego dziedzictwa kulturowego jakim jest ragtime, fundament współczesnej muzyki rozrywkowej.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

nimitmisterstwo logo